2010 Sydney Cup Nominations

April 20th, 2010

This Saturday, the Sydney Autumn Racing Carnival will come to a close at the Royal Randwick Racecourse, as it holds the Sydney Cup Day – headlined by the illustrious $400,000 Group 1 Sydney Cup (3200m).

Being held as one of eight fantastic races due to jump, the 2010 Sydney Cup has seen 59 fantastic nominations, all at least three-years-old to compete for a share in the money.

The horses nominated seem set to build a fantastic line up for Saturday’s race with some of Australia’s most elite thoroughbreds entered.

Jessicabeel and Littorio are two horses certainly looking to succeed this Saturday.

Jessicabeel and Littorio are two horses certainly looking to succeed this Saturday.

Winner of the Group 2 Chairman’s Handicap (2600m) and the Group 1 The BMW (2400m) respectively, the two have shown their impressive form under race conditions similar to those on Saturday.

Trained by John O’Shea, Jessicabeel defeated fellow nominees for the 2010 Sydney Cup, No Wine No Song and Harris Tweed at the Chairman’s Handicap, who finished second and third respectively.

Whereas Littorio also beat fellow nominees Zavite and No Wine No Song in The BMW, who finished second and third respectively.

Also taking place on Saturday alongside the 2010 Sydney Cup will be the Group 1 Queen Elizabeth Stakes (2000m), the Group 1 Champagne Stakes (1600m), the Group 1 All Aged Stakes (1400m) and the Group 2 Emancipation Stakes (1600m).

2010 Sydney Cup Nominations

No.

Horse

Trainer

1
Alexander Of Hales (USA)
Chris Waller
2
Atlantic Air
John Croucher
3
Bakup (NZ)
Murray & Bjorn Baker
4
Basaltico (IRE)
Guy Walter
5
Booming (NZ)
Jeff Lynds
6
Britomart
Rick Hore-Lacy
7
Capecover (NZ)
Patrick Payne
8
Columbian Strike (NZ)
John McNair
9
Come On Cugat
Robert Smerdon
10
Courtney (NZ)
Pat Carey
11
Dandee Topwin
Graeme Rogerson
12
Divine Rebel (NZ)
Michael Moroney
13
Dolphin Jo
Terry & Karina O’Sullivan
14
Everbright (NZ)
Andrew Scott
15
Fazza (NZ)
Jeff Lynds
16
Fordee
Robbie Griffiths
17
Get Up Jude
Diane Poidevin-Laine
18
Golden Charmer
Dan O’Sullivan
19
Growl (NZ)
David Hayes
20
Harris Tweed (NZ)
Murray & Bjorn Baker
21
Heza Karma Karzi
John Sargent
22
Honour The Force
Eric Musgrove
23
Humaway
Byron Cozamanis
24
Inkster
Mick Price
25
Irazu
Steve Richards
26
Ishant
Peter G Moody
27
Itstheone (NZ)
Mark Kavanagh
28
Jessicabeel (NZ)
John O’Shea
29
Kerdem (IRE)
Patrick Payne
30
Lacada Siren
Kris Lees
31
Littorio
Nigel Blackiston
32
Manonamission (NZ)
Lisa Latta
33
Moatize
Bart Cummings
34
Monaco Consul (NZ)
Michael Moroney
35
Montahlia (NZ)
Michael Kent
36
Mr Riggs
Robbie Griffiths
37
Nitonic
Ron Daniel
38
No Wine No Song
Kevin Moses
39
Nothin’ Leica King
Gregory Hickman
40
Pathway (NZ)
Mark de Montfort
41
Phoenician Prince
Anthony Cummings
42
Precedence (NZ)
Bart Cummings
43
Prix Du Sang
Michael Moroney
44
Purple
Peter Snowden
45
Reprisal
David Hayes
46
Royal Causeway
Guy Walter
47
Shi Kin Fly (NZ)
John Sargent
48
Silent Symphony
Brett Partelle
49
Speed Gifted (GB)
Lee Freedman
50
Spin Around
Steven Cooper
51
Tangalooma (NZ)
Jim Conlan
52
The Embassy (NZ)
Chris Waller
53
The Zeustar
Michael Kent
54
Tinseltown (NZ)
Michael Moroney
55
Voice Coach (IRE)
Chris Waller
56
Wall Street (NZ)
Jeff Lynds
57
Warringah (GB)
Chris Waller
58
Zagreb
David Hayes
59
Zavite (NZ)
Anthony Cummings